خدمتگذاری به سبک شهدا / « خادم الشهدا»شدن، سن و سال ندارد

عید نوروز است و زمانی برای برپایی سفره و سفر؛عده ای   عازم سفری می شوند و پای سفره ای معنوی می نشینند که خرج سفره و سفرشان باشهدا است.


عید نوروز است و زمانی برای برپایی سفره و سفر؛عده ای  عازم سفری می شوند و پای سفره ای معنوی می نشینند که خرج سفره و سفرشان باشهدا است.

به گزارش مازندران،حالا در میان زائران شهدا،کسانی هستند بدون مزد و منت، فرقی نمی کند دکتر باشد یا مهندس، دانش آموز باشد یا دانشجو ، استاد باشد یا معلم، همه به اسم یک نام «خادم الشهدا»در خدمت مهمانان شهدا هستند.

امروز فرصتی شد سری به آشپزخانه اردوگاه شهدای مازندران بزنیم و از نزدیک با خادمین شهدا که درآشپزخانه مشغول کار هستند، گفتگو کنیم .گرمای آشپزخانه تو گویی کم از گرمای هوای جنوب ندارد حتی بیشتر، اما دل خادمین در زمهریر عشق به شهید فارغ از هرسختی،برای ماموریتی که از شهدا گرفتند ،سرتاپا آماده کار و خدمت است.

محمد تقی قاسمی دبیر بازنشسته بهشهری در گفتگو با خبرنگار اعزامی قرارگاه رسانه ای شهید کابلی درباره راهیان نور و چرایی خادم الشهدا شدن خود گفت:راهیان نور پاسداشت ایثار، گذشت و فداکاری شهداست و من هم خواستم خدمتی به شهدا کرده باشم ، در آشپزخانه ارودگاه مشغول به کار شدم.   

فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش خدمت به زائرین شهدا را یک رتبه و درجه دانست و  خاطر نشان کرد:کسانی که قسمت آشپزخانه کار می کنند،به نوعی در گمنامی به سر می برند و درجه شان گمنامی است.

قاسمی در ادامه به بیان خاطره ای از عنایت شهدا، اشاره کرد و افزود:از آنجا که در بازه زمانی دانش آموزی هم خادم الشهدا در بخش آشپزخانه بودم، تعداد خادمین آشپزخانه کم بود. یک روز مهمانانی از استان قم هم داشتیم، نگران بودم مبادا غذا به اندازه کافی نباشد. با عنایت شهدا، آن روز غذا چنان برکتی داشت که الحمدالله  توانستیم به موقع  خدمات رسانی را انجام دهیم.

خادم الشهدا آشپزخانه اردوگاه در پایان سخنانش با تاکید بر اینکه  راهیان نور راهی است برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، گفت: برای یک بار هم شده از کسانی که به این سفر نیامدند، درخواست می کنم به راهیان نور بیایند و از فضای معنوی اینجا استفاده کنند.

رضا رمضان زاده یکی دیگر از خادمین شهدا 25 ساله، لیساس برق است و اهل بابل، در آشپزخانه مشغول کار است. رمضان زاده به اولین سالی که در لباس خادمی به اردوگاه شهدای مازندران آمد، به خبرنگار ما گفت: چهار سال پیش بعنوان زائر به مناطق عملیاتی جنوب آمدم ،وقتی رفتار خادمین شهدا را دیدم خیلی برایم جذاب و شیرین بود. طوری که  دوست داشتم یک بار خادم الشهدا بودن را تجربه کنم آن هم زمان عید خادم الشهدا بودن، حس خوبی دارد. اسمم را در سامانه ثبت خادمین شهدا ثبت کردم و منتظر شدم تا زمان قرعه کشی، اما متاسفانه اسمم در نیامد. همان زمان یکی از کاروان ها چندنفر انصرافی داشت و من توانستم با آنها به منطقه بیایم . یکی از دوستانم گفت این جا فرماندهی دارد به نام شهید محمد بلباسی شما نزد او برو تا شاید فرمانده قبول کند و خادم بشوی. خلاصه خادم بودنم قبول شد و زمان قرعه کشی اینکه کدام مسئولیت را در ارودگاه قبول کنم ، اولین نفر اسم من افتاد آنهم کجا  داخل اشپزخانه .

خادم الشهدا دهه هفتادی در ادامه با تصریح بر این مطلب که خادم هرقسمت باشی فرقی نمی کند، اظهار کرد: فضای کار و خدمات رسانی به زائر به گونه ای است که  در اینجا دیده نمیشوی مثل  خادمین سرویس بهداشتی ،پس بهترین فرصت است برای خودسازی. بچه هایی که در این قسمت ها کار می کنند تاثیرات بیشتری از شهدا می گیرند.

 جوان تحصیلکرده در کسوت خادمی،با اشاره به اینکه خادمین شهدا از خود گذشتگی، ایثار و وحدت را تمرین می کنند، بیان کرد:گاهی می بینم کسی دکتر است ، می آید به زائرین  شهدا خدمت می کند و این خودش یک معجزه است.

این جوان جنگ ندیده، که حالا در لباس خادمی شهدا مشغول خدمت به زائرین است، با بیان این مطلب که ما اعتقاداریم تا خوبترها شهید نشوند خوب ها ،خوبتر نمی شوند، گفت: هر فرد باید از کارهای کوچک شروع کند تا به مرحله ای برسد که در مقابل دشمن، جانش را ایثار کند و این دلیلش مبارزه با نفس و جهاد اکبر است .کسی در اینجا  بر نفس خود پیروز شود در مقابل دشمن هم  پیروز خواهد شد.


تمامی اخبار مازندران را در ( آژانس عکس مازندران ) دنبال کنید.

منبع : ایسنا مازندران | 15 فروردین، 1397

wad طراحی وب سایت برنامه نویسی و اپلیکیشن