کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و صاحب امتیاز صرافی در بابل: تزریق ارز دولتی به بازار؛ افزایش حباب گونه نرخ دلار را می شکند

کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و صاحب امتیازیک صرافی در بابل گفت: تزریق ارز به بازار افزایش حباب گونه نرخ دلار را می شکند.


کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و صاحب امتیازیک صرافی در بابل گفت: تزریق ارز به بازار افزایش حباب گونه نرخ دلار را می شکند.

سیدمهدی حسینی کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و صاحب امتیاز صرافی امین در بابل در گفت و گو با مازندران در رابطه با گرانی ارز در کشور با بیان این که یکی از علت‌های اصلی بالا رفتن ارز تقاضای بازار بعد از ایام تعطیلات بوده، افزود: دیگر عامل آن اخبار سیاسی علی الخصوص تغییرات سیاسی در آمریکا و دیگر موضوع آن دولت است که به نظر می‌رسد دارد با چنته پر به استقبال موضوع نقض احتمالی برجام می‌رود که اگر برجام نقض شد، دلار به یک باره و با شتاب بالا نرود.

حسینی در ادامه گفت: یکی دیگر از عوامل بالا رفتن قیمت ارز اظهارات مشاور اقتصادی رئیس جمهور  بوده که معتقد بودند برای جلوگیری از خروج ارز و جلوگیری از خدمت به خارجی‌ها بایستی دلار بالا رود تا مردم به سمت خرید اجناس داخلی روی بیاورند.

حسینی در خصوص نقش مردم در بالا رفتن قیمت ارز گفت: مردم اگر از امروز خرید دلار را کنار بگذارند، قیمت سقوط خواهد کرد و این کنار گذاشتن نیز با وضعیت آینده برجام بی‌ارتباط نیست.

وی خاطرنشان کرد: انتظار می‌رفت که بانک مرکزی تزریق سنگین دلار به بازار داشته باشد اما این تزریق سنگین انجام نشد و و یک باره تقاضا بالا رفته و قیمت ارز افزایش حباب گونه پیدا کرد.

وی در رابطه با نقش دولت در کاهش نرخ ارز گفت: دولت می‌تواند مثل گذشته با بازگشایی اتاق مبادلات و تزریق ارز پتروشیمی بازار را مدیریت کند.

حسینی افزود: دولت با جلوگیری از ارز مداخله و ارائه ارز زیر قیمت به صرافی‌ها به مصرف کننده واقعی نرخ دلار را کنترل کند.

این کارشناس ارشد حقوق بین ‌الملل همچنین خاطرنشان کرد: مالیات بر ارزش افزوده طلا خود نیز عامل هجوم به سمت خرید ارز بوده است و اگر این مالیات ۹ درصدی برداشته شود، سرمایه‌گذاری‌ها به سمت طلا نیز خواهد رفت و حجم تقاضای دلار و ارز کاهش پیدا می‌کند .

گفت و گو از بابک ابهرزاده خبرنگار مازندران

 


تمامی اخبار مازندران را در ( آژانس عکس مازندران ) دنبال کنید.

منبع : ایسنا مازندران | 30 فروردین، 1397

wad طراحی وب سایت برنامه نویسی و اپلیکیشن