گفت و گوی متفاوت با یک ارتشی بازنشسته مازندرانی

برزو نعمت زاده اهل روستای سوته فريدونكنار از جمله ايثارگرانی است كه در دوران هشت سال دفاع مقدس با خدمت در كنار ديگر همرزمان خود در ارتش و با شركت در عمليات های مختلف جان خود را در طبق اخلاص گذاشت و به مدت هفت سال در مناطق عملياتی مختلف شركت كرد و سپس به اسارت نيروهای بعثی درآمد.


برزو نعمت زاده اهل روستای سوته فريدونكنار از جمله ايثارگرانی است كه در دوران هشت سال دفاع مقدس با خدمت در كنار ديگر همرزمان خود در ارتش و با شركت در عمليات های مختلف جان خود را در طبق اخلاص گذاشت و به مدت هفت سال در مناطق عملياتی مختلف شركت كرد و سپس به اسارت نيروهای بعثی درآمد.

به گزارش مازندران،نعمت زاده متولد 1343 و اهل فريدونكنار است و در سال 86 با توجه به سابقه اسارتي كه داشت زودتر از موعد بازنشسته شد.

وي زماني كه از فرزندان خود سخن مي گويد با افتخار مي گويد كه صاحب چهار فرزند دختر بوده و خداوند از اين بابت نعمت بزرگي را به وي ارزاني داشته است.

در ادامه با این مصاحبه جذاب با ما همراه باشید.

*چه زماني به خدمت ارتش جمهوري اسلامي درآمديد؟

در سال 1360 بعد از اينكه از طرف سپاه يا همان بسيج به جبهه اعزام شدم،در آنجا با بچه هاي ارتش آشنا شدم و اين موضوع باعث شد كه همان سال به خدمت ارتش درآمدم و از سال 60 تا 67 در مناطق عملياتي جنوب كشور با لباس ارتش در دو مرحله مجروح شدم و در سال 67 نيز در منطقه شرحاني به اسارت نيروهاي بعثي درآمدم.

*بيشتر در چه عمليات‌هايي شركت داشتيد؟

پشتيباني عمليات بدر، در عمليات خيبر در پاسگاه زيد به دستور فرماندهي وقت" امير صياد شيرازي" عقب نشيني كرديم، همچنين در عمليات كربلاي پنج؛رمضان و در مجموع در مناطق عملياتي جنوب از سال 60 تا 67 حضور داشتم.

*از خاطرات دوران اسارت بفرمائيد؟

به اين سوال من كه مي رسد مي پرسد از خاطرات شيرين اسارت بگويم يا تلخ؟ كه انتخاب را به خودش واگذار كردم.

نعمت زاده به موضوع منافقين و ورود آنها به اردوگاه اسراي ايراني پرداخت و گفت: در اردوگاه كه بوديم بعد از چند مدت منافقين وارد اردوگاه شدند،آن ها تبليغات مي كردند تا نيرو جمع كنند خصوصا  بعد از عمليات مرصاد كه شكست را تجربه کرده بودند؛ می خواستند با وعده و وعيدهايي كه به اسرا مي دادند نيرو جمع کنند.

روزي رجوي سركرده منافقين قرار بود وارد اردوگاه شود اما در روز مقرر شخص ديگري بنام ابريشم چي كه معاون رجوی بود وارد اردوگاه شد.

 آن روز در اردوگاه همه اسرا كه هزار و  800نفر بودند يک صدا شعار "مرگ بر منافق و مرگ بر وطن فروش" سردادند و با لنگه كفش و دمپايي از منافقين استقبال كردند و اجازه سخنراني را به وي ندادند؛ آن ها نيز با سرشكستگي از اردوگاه خارج شدند؛پس از اين حركات نيز اسرا كتک كاري و شكنجه را  با جان و دل پذيرفتند.

اين بازنشسته ارتش در خصوص خاطرات تلخ دوران اسارت خود گفت: وقتي ما را اسير كردند در روزهاي نخست ما را در پادگان الاماره در داخل سوله هايي  قرار دادند كه اين سوله ها با توجه به شكلي كه داشت  بسيار داغ و گرم بود.

تشنگي امان اسرا را بریده بود،بچه ها اكثرا تا صبح ايستادند و نمي توانستند بنشينند و تنها كساني كه مجروح بودند نشسته و يا دراز كشيده بودند.

تعدادي از بچه هاي مجروح در اين ميان از فرط تشنگي  به شهادت رسيدند؛صبح بعثي ها آمدند و كساني كه به شهادت رسيده بودند را جمع كردند و آن هايي كه در حال فوت يا نيمه جان بودند به پشت پادگان الاماره بردند و بر روي همه آن ها خاک ريختند؛حال بعد از گذشت اين همه سال هيچ گاه آن صحنه هاي غمبار از ذهنم پاک نمي شود؛ كساني كه زنده بودند برای زندگی تقلا می کردند اما بعثي ها آن ها را زنده به گور كردند.

خاطره ای از حجت الاسلام ابرترابي برایمان می گوید؛زماني كه  بعثی هامي خواستند آزادمان كنند همان شب حجت الاسلام ابرترابي را از اردوگاه بردند، صبح وقتي اسرا فهميدند حجت الاسلام ابوترابي نيست؛  هيچ كدام حاضر نشدند بدون حاج آقا بروند بنابراين مجبور شدند خود حاج آقا را بياورند صحبت كرد و گفت "شما برويد" و وي بعد از سه ماه آزاد شد.

*زماني كه از وي پرسيدم درجه تان رادر خبر چه بزنم؟ گفت نمي خواهد درجه بزنيد بنويسيد از نيروهاي ارتش و بر اين هم اصرار داشت اينطور بسیار راحت ترم، وقتي بازنشسته كه مي شويم درجه معنايي ندارد.

لباس مفهوم و ارزش خاصي دارد اما درجه خير و من را همان نظامي ارتش خطاب كنيد.

*ارتشي بايد چه ویژگی هایی داشته باشد و اينكه نظم و انضباط در ارتش جز لاينفك است علت چيست؟ يك ارتشي و نظامي در درجه اول بايد ولايي باشد و تفكر هم بايد تفكر نظامي و بسيجي باشد.

اكثر پرسنل ارتش جوان 18 تا 20 سال هستند بنابراين بايد نظم سرلوحه كار قرار گيرد.

گفت و گو از سپیده پورشعبان خبرنگار مازندران


تمامی اخبار مازندران را در ( آژانس عکس مازندران ) دنبال کنید.

منبع : ایسنا مازندران | 30 فروردین، 1397

wad طراحی وب سایت برنامه نویسی و اپلیکیشن