علوم پزشکی مازندران به فهرست دانشگاه‎های برتر جهان پیوست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: این دانشگاه به دلیل انتشار مقالات داغ و پر استناد به فهرست دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی یک‌درصد برتر جهان پیوست.


قاسم جان‎بابایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، به بیان شیوه ارزشیابی و موازین و معیارهای انتخاب دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی با محوریت دانشگاه علوم پزشکی مازندران پرداخت که در ادامه می‌خوانید.

فارس: آخرین بررسی پایگاه علمی چه زمانی انتشار یافت؟

براساس آخرین گزارش رتبه‌بندی جهانی ESI  که در ماه جولای 2016 منتشر شده، دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای نخستین‌بار به فهرست دانشگا‌ه‌های برتر پُر استناد کشور افزوده شده است.

فارس: تاکنون چه تعداد از دانشگاه‌های کشور و براساس کدام معیار در این لیست قرار گرفتند؟

در حال حاضر 11 دانشگاه علوم پزشکی در این لیست قرار دارند،  مبنای این رتبه‌بندی گردآوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات یک‌درصد مقالات دارای بیشترین استنادات در پایگاه ISI در فاصله 10 سال و چهار ماه از ژانویه 2006 تا پایان آوریل 2016 بوده که اطلاعات آن هر دو ماه یک‌بار روزآمد می‌شود.

فارس: شرایط ورود یک مؤسسه علمی به این نظام رتبه‌بندی کدامند؟

در نظام رتبه‌بندیESIT، صرفاً اطلاعات مربوط به آن دسته از دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی که بر مبنای آستانه‌های تعیین شده جزو دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی یک‌درصد برتر جهان قرار دارند، آورده شده است، شرط ورود یک مؤسسه علمی به این نظام رتبه‌بندی تعداد ارجاع به مقالات اصیل و مروری منتشر شده در پایگاه داده اطلاعات علمی «وب آو ساینس» برابر یا بیش از آستانه تعیین شده است.

فارس: در مجموع برای رتبه‌بندی ESI چه تعداد دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی  مورد ارزیابی قرار گرفتند؟

بیش از 700 هزار دانشگاه و مؤسسه تحقیقاتی مورد بررسی قرار گرفته و از بین آن، حدود 5 هزار مورد به‌عنوان دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی یک‌درصد برتر دنیا شناسایی و معرفی می‌شوند.

پایگاه ESI یکی از پایگاه‌های استنادی مؤسسه اطلاعات علمی است که از آن به‌عنوان طلایه‌داران علم نیز یاد شده است، در واقع پایگاه استنادی ESI یک پایگاه رتبه‌بندی است که براساس داده‌های موجود در پایگاه‌های وب آو ساینس و گزارش‌های استنادی مجله اقدام می‌کند.

فارس: رتبه‌بندی‌ها براساس چه فعالیت‌هایی تعیین می‌شود؟

 ESI رتبه‌بندی‌ها را براساس سه محور تعداد مقاله، تعداد استنادها و نسبت استناد به هر مقاله، انجام می‌دهد.

به گزارش فارس، در ادامه این بحث، رضا علی‌زاده‌نوایی مدیر اطلاع‌رسانی پزشکی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران نیز به چند سؤال فارس پاسخ داد.

فارس: میزان مقاله، استناد و نسبت استناد به هر مقاله ارائه‌شده توسط علوم پزشکی مازندران را بفرمایید؟

دانشگاه علوم پزشکی مازندران براساس تعداد مقاله  با داشتن یک‌هزار و 87 مقاله در پایگاه یادشده، در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در رتبه 11 و با داشتن 7 هزار و 80 استناد از نظر شاخص تعداد استنادها در رتبه 10 و براساس نسبت استناد به هر مقاله به میزان 6.51 رتبه سوم را در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد.

علاوه بر آن، این پایگاه مقاله‌های پُر استناد و مقاله‌های داغ را نیز معرفی می‌کند، منظور از مقاله‌های پُر استناد مقاله‌هایی هستند که در 10 ساله گذشته بیشترین تعداد استناد را کسب کرده باشند و از این حیث، دانشگاه علوم پزشکی مازندران با داشتن 12 مقاله رتبه ششم را در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد.

مقاله‌های داغ، مقاله‌هایی هستند که در در دو سال گذشته بیشترین تعداد استناد را به‌دست آورده باشند و دانشگاه علوم پزشکی مازندران پنج مقاله داغ را منتشر کرده است.

فارس: به‌عنوان سؤال آخر بفرمایید که دانشگاه علوم پزشکی مازندران از نظر تعداد مقالات پُر استناد از چه رتبه‌ای در دنیا برخوردار است؟

تمام رتبه‌بندی‌های این پایگاه به‌طور جداگانه در 22 گروه موضوعی و همچنین در مجموع حوزه‌ها ارائه می‌شود و دانشگاه علوم پزشکی مازندران از نظر تعداد مقالات پر استناد در حوزه پزشکی رتبه یک‎هزار و 850 را در دنیا دارد.

تمامی اخبار مازندران را در ( آژانس عکس مازندران ) دنبال کنید.

wad طراحی وب سایت برنامه نویسی و اپلیکیشن